Kociołek żeliwny i jego zastosowanie

Wiele osób nie wie czym jest kociołek żeliwny oraz jakie potrawy można dzięki niemu przygotować. Tymczasem dania wprost z ogniska potrafią smakować wyśmienicie. Warto więc na ten temat dowiedzieć się nieco więcej.

kociołek marki Kinghoff

Co warto wiedzieć o kociołku żeliwnym?

Kociołek z żeliwa to naczynie znane amatorom gotowania na świeżym powietrzu. Niekiedy nazywa się go również kociołkiem węgierskim, a jego historia jest dość długa. Kociołki wykorzystywali bowiem już wieki temu pasterze, prowadzący koczowniczy tryb życia. Dla nich ognisko było jedynym sposobem na przygotowanie sobie pożywienia. Jednak i dzisiaj wiele osób lubi przygotować niekiedy posiłek poza domem.

Kociołki i ich rodzaje

Wybór kociołków na rynku jest całkiem spory. Niektóre można zawiesić na ogniem na specjalnym trójnogu, a inne ustawić w ognisku. Pokrywa bywa zakręcana lub jedynie nakładana na kociołek. Wnętrze czasem jest dodatkowo emaliowane. Ma to na celu chronienie jedzenia przed przyleganiem do ścianek. Kociołki są chętnie wykorzystywane m.in. w kuchni węgierskiej. To Węgrzy słyną z dań przygotowywanych nad ogniem. Jednak od jakiegoś czasu po dania z kociołka coraz chętniej sięgają i Polacy podczas różnego rodzaju wyjazdów pod namiot.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Z kuchni na biwak. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *